Skolyoz için yüzme programı örneği

0
36
views
Skolyoz için yüzme programı örneği
Skolyoz için yüzme programı örneği

Skolyoz için yüzme programı örneği. Skolyoz son derece sık rastlanılan önemli bir omurga problemidir. Omurgaya arkadan bakıldığında S veya C şeklini almış bir pozisyon var ise Skolyoz söz konusu olabilmektedir. Bu eğriliğin derecesi de Skolyozun tedavisinde son derece önem arz etmektedir. Sizde skolyozunuza arkadan bakarak S veya C şekillerinden hangisinin ön planda olduğunu saptayabilirsiniz. Skolyozun bir başka bulgusu da bireyin omuzlarında ki eşitsizliktir. Yani skolyozu olan bir bireyde muhtemelen bir omuzu yüksekte iken diğer omuzu düşük konumdadır. Ancak yinede bu gibi durumlarda kendi başınıza hareket ederek bir tanı koymak yerine hekiminize danışmanız daha doğru olacaktır.

Skolyoz yüzme ile geçer mi
Skolyoz yüzme ile geçer mi

Skolyoz yüzme ile geçer mi?

Hekim kontrolünde doğru bir tanı ile skolyozdan kurtulmak mümkündür. Ancak başta da dediğimiz gibi skolyozunuzun derecesi bu durumun oluşmasında en önemli yardımcı unsurdur. Zira yüksek skolyoz derecelerine ulaşmış bireylerde ameliyat kaçınılmazdır.

Skolyoz yüzerek tedavi edilir mi?

Düşük skolyoz derecelerinde ise Pilates veya Yüzme gibi spor branşları önemli bir düzeltici rol oynamaktadır. Ancak bu konuda da deneyimli ve bilgi sahibi antrenörler ile çalışmanız son derece önemlidir. Zira yapılacak yanlış bir tanı skolyozunuzun seviyesini arttırabileceğini bilmelisiniz. Bu konuda antrenörden önce kesinlikle hekiminize başvurun ve hekim tavsiyesi üzerine yapılacak egzersizleri antrenörünüze danışın.

Skolyoz için yüzme 
Skolyoz için yüzme

 

Skolyoz için yüzme egzersizleri

Aşağıda yer alan program skolyoz bir birey için nasıl yüzmesi gerektiğini anlatmaktadır. Verilen örnek programda Sol omuz Düşük, Sağ omuz ise Yüksek’te olanlar için dizayn edilmiştir.

Skolyoz için yüzme 

Skolyoz için yüzme. Sizde kendinizde yer alan skolyozun durumuna göre aşağıdaki programı değiştirebilirsiniz. Programı daha sağlıklı bir şekilde uygulayabilmek için yüzme antrenörünüze danışmayı ihmal etmeyiniz.

 

SKOLYOZ İÇİN YÜZME PROGRAMI ÖRNEĞİ

Sol Omuz DÜŞÜK

Serbest Yüzme Tekniği

Sol kol ile ayak vuruşu – Ekipman ‘’Tahta ve Pullbuoy’’

Sol kolu ileride gergin bir şekilde tahtayı tutabilecek pozisyonda uzatın. Sağ kolunuz yanda (Pantolonunuz cep noktasında) vücuda bitişik bir konumda dursun. Ayaklarınızın arasında diz üstünde pullbuoy’u sıkıştırın ve hareket boyunca onu ayaklarınızın arasından çıkartmayın.

Sol kol ile ayak vuruşu – Ekipman ‘’Tahta’’

Sol kolu ileride gergin bir şekilde tahtayı tutabilecek pozisyonda uzatın. Sağ kolunuz yanda (Pantolonunuz cep noktasında) vücuda bitişik bir konumda dursun.

Sol kol ile kulaç – Ekipman ‘’Tahta ve Pullbuoy’’

Sağ kolu ileride gergin bir şekilde tahtayı tutabilecek pozisyonda uzatın. Ayaklarınızın arasında diz üstünde pullbuoy’u sıkıştırın ve hareket boyunca onu ayaklarınızın arasından çıkartmayın. Sağ kolunuzun tahta üzerindeki konumunu bozmadan Sol kol ile ileri güçlü uzanmalar yaparak kulaç atın.

Sol kol ile kulaç – Ekipman ‘’Tahta’’

Sağ kolu ileride gergin bir şekilde tahtayı tutabilecek pozisyonda uzatın. Sağ kolunuzun tahta üzerindeki konumunu bozmadan Sol kol ile ileri güçlü uzanmalar yaparak kulaç atın.

Sol kol ile kulaç – Ekipmansız ‘’2 Kulaç 1 Nefes’’

Herhangi bir yüzme ekipmanı kullanmadan sadece sol kolunuz ile kulaç atmaya çalışın. Sağ kolunuz ileride gergin ve düz bir şekilde sabit uzanmış kalsın. İlk sol kulacı atarken nefes almayın başınız suyun içinde kalsın. İkinci sol kulacı atarken başınızı sağ kolunuza doğru yaslayarak soldan nefes alın.

Sol kol ile kulaç – Ekipmansız ‘’3 Kulaç 1 Nefes’’

Herhangi bir yüzme ekipmanı kullanmadan sadece sol kolunuz ile kulaç atmaya çalışın. Sağ kolunuz ileride gergin ve düz bir şekilde sabit uzanmış kalsın. İlk sol kulacı atarken nefes almayın başınız suyun içinde kalsın. İkinci sol kulacı atarken de nefes almayın ve başınız yine suyun içinde kalsın. Üçüncü sol kulacı atarken başınızı sağ kolunuza doğru yaslayarak soldan nefes alın.

Sağ omuz YÜKSEK

Sırtüstü Yüzme Tekniği

Sağ kol geriye uzanarak ayak vuruşu – Ekipman ‘’Tahta ve Pullbuoy’’

Yüzme tahtasını göğsünüzün üstünde sol kol ile tutun. Sağ kolu gergin bir şekilde geriye doğru dümdüz uzatın. Ayaklarınızın arasına, diz hizasının üstünde pullbuoy yerleştirin. Ayak vuruşu yaparak sırtüstü yüzün.

Sağ kol geriye uzanarak ayak vuruşu – Ekipman ‘’Pullbuoy’’

Sağ kolu gergin bir şekilde geriye doğru dümdüz uzatın. Sol kolunuzu cep noktasında sabit ve vücuda bitişik bir şekilde tutun. Ayaklarınızın arasına, diz hizasının üstünde pullbuoy yerleştirin. Ayak vuruşu yaparak sırtüstü yüzün.

Sağ kol geriye uzanarak ayak vuruşu – Ekipman ‘’Tahta’’

Yüzme tahtasını göğsünüzün üstünde sol kol ile tutun. Sağ kolu gergin bir şekilde geriye doğru dümdüz uzatın. Ayak vuruşu yaparak sırtüstü yüzün.

Sağ kol geriye uzanarak ayak vuruşu – Ekipmansız

Sağ kolu gergin bir şekilde geriye doğru dümdüz uzatın. Sol kolunuzu cep noktasında sabit ve vücuda bitişik bir şekilde tutun. Ayak vuruşu yaparak sırtüstü yüzün.

Sağ kol ile kulaç – Ekipman ‘’Pullbuoy’’

Sol kolu arkaya doğru gergin ve düz bir şekilde uzatın. Sağ kolunuz ile sırtüstü yüzün. Ayaklarınızın arasına, diz hizasının üstünde olacak şekilde pullbuoy yerleştirin. Ayak vuruşu yaparak sadece sağ kol ile sırtüstü kulaç atın.

Sağ kol ile kulaç – Ekipmansız

Sol kolu arkaya doğru gergin ve düz bir şekilde uzatın. Sağ kolunuz ile sırtüstü yüzün.  Ayak vuruşu yaparak sadece sağ kol ile sırtüstü kulaç atın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here