Vücut geliştirme sporunun tarihçesi

0
46
views
Vücut geliştirme sporunun tarihçesi
Vücut geliştirme sporunun tarihçesi

Vücut geliştirme sporunun tarihçesi. Vücut geliştirme sporu, vücut ağırlığı veya çeşitli ekipmanlar ile yapılan egzersizler sonucu belirli kas gruplarının çalıştırılarak geliştirilmesini sağlayan bir spor türüdür. Bu sporu yapan bireylere vücut geliştirici veya yabancı adı ile body builder denir. Body builder vücut geliştirme sporu yapan kişiye denirken, body building vücut geliştirmenin yabancı dilde kullanılan adıdır.

Fitness sporunda amaç kasların orantılı bir şekilde çift taraflı olarak büyümesi, hacimlenmesi veya parçalanarak daha belirgin hale gelmesidir.

Vücut geliştirme sporunun tarihçesi

Yapılan araştırmalar sonucu bilinen vücut geliştirme tarihi 11.yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu dönemde Hindistan’da ilk olarak yapıldığına dair kanıtlar bulunmaktadır. Bu yüzyıllarda Hintlilerin günümüz jimnastik salonlarına benzer çeşitli yapılar inşa ettikleri gözlemlenmektedir. Bu dönemde yapılan vücut geliştirme günümüzdeki oranla daha fazla güç kazanmaya yönelik yapılmaktadır. Kas görüntüsü hacim gibi unsurlar ikinci planda bulunmaktadır.

Fitness sporunun tarihi hakkında bilgi

19.yüzyılın başlarına doğru fitness sporu günümüzdeki kullanım tarzına yakın olarak gelişimini devam ettirmiştir. Bu dönemde günümüzde ki gibi daha çok kas yoğunluğu ve kas hacmini arttırmak önemli konuma gelmiştir.

Modern vücut geliştirmenin kurucu olarak bilinen Eugen Sandow, sahnede gerçekleştirdiği kas gösterisi sunumları ile vücut geliştirmeyi tanıtmış ve bu uygulaması ile günümüze kadar yayılmasına büyük katkı sağlamıştır.

Türkiye’de vücut geliştirme sporu 1950’li yıllarda Halter Federasyonu çatısı altına varlığı sürdürürken, bundan yaklaşık olarak 15 yıl sonra Halter Federasyonundan ayrılarak günümüzdeki versiyonuna yani gerçek kimliğine kavuşmuştur.

Ülkemizde bu sporun yayılmasında en büyük katkıyı 8 kez Dünya şampiyonluğu, 1 kez de şampiyonlar şampiyonluğu elde eden Ahmet Enünlü vermiştir. Ahmet Enünlü yakalamış olduğu bu başarılar ile ülkemizde vücut geliştirme sporu sevilip hızla yayılmaya başlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here