Yüzmede ayak vuruşu tekniği, ayak çırpma hareketi

0
244
views
Yüzmede ayak vuruşu tekniği, ayak çırpma hareketi
Yüzmede ayak vuruşu tekniği, ayak çırpma hareketi

Yüzmede ayak vuruşu tekniği, ayak çırpma hareketi. Yüzmeye yeni başlayanlar için akıllara takılan en önemli sorulardan biri yüzerken bacaklar nasıl çırpılmalı sorusudur. İyi ve etkili bir yüzmenin anahtarı düzgün bir bacak vuruşundan geçer. Bu bakımdan yüzmede doğru ayak çırpma oldukça önemi bir unsurdur. Bu yazımızda yüzmede ayak vuruşu nasıl olmalı, doğru ayak çırpma nasıl yapılır, yüzmede ayak vuruşu tekniği gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Sorumuzun değerlendirilmesini yapmadan önce şunu belirtmekte fayda var ki düzgün bir kol ve vücut koordinasyonu için ayak vuruşu çok önemlidir. İyi bir ayak vuruşu olmadan ne kollarınız ne de vücut koordinasyonunuz dengeli olacaktır.

Yüzmede ayak vuruşu tekniği, ayak çırpma hareketi

Yüzerken bireylerin en çok zorlandığı bölümlerden biri ayak vuruşlarıdır. Çünkü iyi bir yüzme eğitimi almamış bireyler yüzme esnasında kendilerine daha rahat gelen dizleri bükerek ayak vuruşu yapmayı benimserler. Bu durum aslında yanlış bir uygulamadır. İyi bir ayak vuruşu için hareketin başlangıç noktası kalça olmalıdır. Kalçadan başlayan çırpma hareketi kademeli olarak diz ve ayak bileklerine kadar gitmelidir. Bu bağlamda ilk yapılması gereken dizleri kırmadan kalçanın vasıtası ile ayakları çırpmaya dahil etmektir.

Yüzmede ayak vuruşu kalçadan başlar!

Kalçadan başlayan ve ayak bileklerine kadar uzanan ayak vuruşu, en doğru tekniği bizlere göstermektedir. Bu uygulamayı yapabilmek için öncelikle tam olarak tekniğin anlaşılması gerekir. Bu açıdan aşağıdaki görseli inceleyerek serbest yüzme ayak vuruşu tekniğini görebilirsiniz.

Serbest teknikte yüzerken ayak vuruşu nasıl olur – ANİMASYON

serbest yüzmede ayak hareketleri
serbest yüzmede ayak hareketleri

Yukarıda bahsettiğimiz serbest stilde ayak tekniği için bizlerin en büyük yardımcısı yüzme tahtası ve pullbuoy ekipmanları olacaktır. Bu ekipmanları yüzdüğünüz havuzlarda bulabileceğiniz gibi ucuz bir fiyata kendinizde temin edebilirsiniz. Şimdi gelelim yüzme tahtası ile ayak vuruşlarının nasıl yapılacağına. Sorumuz basit…

Yüzme tahtası nasıl kullanılır
Yüzme tahtası nasıl kullanılır

Yüzme tahtası ile nasıl yüzülür?

Yüzme tahtası yüzücüler için en önemli ve en yararlı ekipmanların başında gelmektedir. Bu ekipman ile yüzme tekniğini rahatça geliştirebilirsiniz. Ancak bu ekipmanı kullanmadan önce yüzme tahtasını iyice bir tanımak gerekir! Yüzme tahtası ile nasıl yüzülür, yüzme tahtası ne işe yarar gibi soruların cevaplarını şimdi açıklayacağınız.

Yüzme tahtası ile yüzebilmeniz için tahtaya kollar gergin ve ileride olacak şekilde hafifçe temas etmelisiniz. Yüzme esnasında tahtaya asla bastırmamalısınız. Bu durum tüm vücut koordinasyonunuzu bozacaktır. Buna izin vermemek için tahtaya mümkün olduğunca az temas ederek kollar gergin dümdüz ileri doğru uzanacak şekilde tutun. Yüzmede ayak çırpamıyorum diyorsanız yüzme tahtası tam olarak sizin işinize yarayacaktır. Aynı zamanda yüzme tahtasının vasıtası ile ayaklarınızı su yüzeyine kadar nasıl kaldırmanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınızdır.

Yüzmede pullbuoy kullanımı
Yüzmede pullbuoy kullanımı

Bu ekipmana yardımcı olarak pullbuoy’da kullanabilirsiniz. Pullbuoy’u ayaklarınız arasına sıkıştırın ve ayaklarınızı geriye doğru düz bir şekilde uzatın. Bu doğrultuda da yüzerken ayaklarımı kaldıramıyorum, yüzerken ayaklarım batıyor, yüzerken ayaklarım yoruluyor gibi soruların cevaplarını  bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yazımızı daha anlaşılır ve öğrenilebilir olması açısından görseller ile destekleyeceğiz. Şimdi aşağıdaki görseli inceleyerek serbest yüzmede ayak vuruşu ve buna bağlı olarak vücut koordinasyonunu göreceksiniz.

Serbest yüzmede ayak vuruşu tekniği

serbest stil ayak vuruşu tekniği
serbest stil ayak vuruşu tekniği

Görselimizi biraz daha detaylı bir şekilde inceleyecek olursak. Gördüğünüz gibi yüzme esnasında ayaklar suya paralel yani suyun yüzeyine yatay bir konumda. Bunu yapabilmek için öncelikle başımızı kulaç hareketi esnasında ve devamında suyun yüzeyine yakın tutmamız gerekmektedir. Bu durum oluşmadığı sürece yani başınızı yukarı kaldırdığınız sürece ayaklarınız görseldeki gibi su yüzeyine yakın konumda olamayacaktır. Şimdi gelelim bu görselden çıkacak sonuca; Serbest yüzme esnasında başınız suyun yüzeyine yakın bir konumda olmalı…

 • Başımızın serbest yüzme esnasında ve kulaç hareketleri süresince yukarı doğru kaldırmamız gerektiğini öğrendik. Şimdi yüzerken ayaklarımı kaldıramıyorum sorusunun cevabına geçelim. Bu konuyu da yine bir görsel üzerinden anlatmaya çalışacağız.

Yüzerken suyun üstünde nasıl durulur?

yüzerken suyun üstünde durma
yüzerken suyun üstünde durma

Yüzerken suyun üstünde durabilmemiz için tüm vücudumuzun bir bütün olarak hareket etmesi gerekmektedir. Bu yapabildiğiniz sürece hem ayak vuruşlarınız doğru hemde yüzme tekniğiniz düzgün olacaktır. Yukarıdaki görselde vücut bütünlüğüne dikkat edin. Kollar baş üstünde geriye gergin bir şekilde uzanmış, göbek yukarı kaldırılmış yada bu duruma omurga nötr (Doğal) pozisyona getirilmiş diyebiliriz. Aynı zamanda ayaklar serbest bırakılmış ancak asla aşağı doğru düşmesine izin verilmemiş. Eğer ayaklarınız aşağı düşüyorsa yardımcı ekipmanlardan pullbuoy’u kullanabilirsiniz.

Neden omurgayı doğal konumunda tutmalıyız?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Eğer siz göbeğinizi suyun içine alır ve omurganın doğal konumunu bozarsanız su içine doğru batarsınız veya ayaklarınız doğru bir ayak vuruşunu uygulayamaz. Bu bakımdan suyun yüzeyine paralel bir şekilde uzanmış ve omurgayı, düz yada bir başka bir deyişle doğal konumunda tutmanız sizin suyun üstünde kalmanız için en önemli yardımcı olacaktır.

Yüzmede ayak hareketleri

yüzmede ayak vuruşu nasıl olmalı
yüzmede ayak vuruşu nasıl olmalı

Yüzerken ayak hareketleri hakkında bilgi

Yüzerken ayak bilekleriniz suya olan konumu diğer tüm bölgeler gibi oldukça önemlidir. Yüzme esnasında ayak bileklerinizi rahat bırakın ve asla kasmayın. Ancak bunu yaparken ayak parmaklarınız aşağı doğru yani suyun zeminine doğru bakmasın. Kalçadan başlayan ayak vuruşu diz, ayak bileği ve parmak uçlarına kadar devam eder. Bu bakımdan ayak vuruşunu bir bütün olarak düşünün. Şimdi yine bir görsel ile ayak bileğiniz ve buna bağlı olarak ayak parmaklarınızın sudaki durumuna göz atalım.

Yüzmede ayaklar nasıl çırpılır?

yüzmede ayaklar nasıl çırpılır
yüzmede ayaklar nasıl çırpılır

Yukarıda vermiş olduğumuz görselde de göründüğü gibi serbest yüzme esnasında ayak bileklerimiz asla Dorsifleksiyonda olmamalıdır. Her zaman Plantar Fleksiyon konumunda olmalı ve yana dönüşlerde de aynı konumda kalmalıdır. Yani sadece düz ayak vuruşlarında değil kulaç pozisyonuna geçildiğinde vücudun yana dönmesi esnasında da ayak bileklerimiz Plantar Fleksiyonda kalmalıdır. Yan ayak vuruşundan kastımızı da yine bir görselle sizlere gösterelim.

Yüzerken yan ayak vuruşu nasıl yapılır?

yüzerken ayaklar nasıl çalıştırılır
yüzerken ayaklar nasıl çalıştırılır

Yan ayak vuruşlarının da nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştığımız bu fotoğrafa dikkatli bakarak bir inceleme yapacak olursak şu sonuçları çıkartabiliriz; ayaklarımızın su yüzeyine olan konumu, vücut koordinasyonu, ayak bilekleri tüm hatları ile tam istediğimiz gibi.

Ayak bilekleri Plantar Fleksiyon pozisyonunda olmalı!

Şimdi yazımızın sonlarına geldiğimiz bu son cümlelerimizde yüzmede ayak vuruşu hakkında bazı önemli notları maddeler halinde paylaşalım. Tek tek maddeleri uygulamaya çalışarak yüzmede ayak vuruşu nasıl olur sorusunun cevabını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yüzerken ayak hareketlerinde dikkat edilmesi gerekenler

 • Tüm vücut koordinasyonu dikkat edilmeli
 • Başı fazla yukarı kaldırmamaya özen gösterilmeli
 • Suyun üstünde vücudu aşırı kasarak suya baskı uygulamamak gerekir
 • Suya karşı vücudunuzu serbest bırakmalıyız
 • Ayak vuruşuna kalçadan başlayarak yapmalıyız
 • Ayak çırpma hareketinde bacakları aşırı germeden rahatça vurmaya dikkat edin
 • Ayak bilekleri Plantar Fleksiyon pozisyonunda olmalı

Yüzme ile ilgili diğer önemli konularımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

 1. Yüzmede nefes tekniği, nefes alma ve verme
 2. Yüzmede ayak vuruşu tekniği, ayak çırpma hareketi
 3. Yüzmede kulaç nasıl atılır, kol tekniği hareketleri
 4. Yüzme tahtası nasıl kullanılır ne işe yarar
 5. Yüzmede pullbuoy kullanımı, pullbuoy ne işe yarar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here