Yüzmede ayak vuruşu

0
4
views

Yüzmede ayak vuruşu kalçadan başlar. Bir çok kişi ayak vuruşunu diz ekleminden bükerek yapmaktadır. Bu yanlış bir uygulama olup doğrusu kalçadan ayak vuruşudur. Kalçadan başlayan dalgalanma, diz eklemi ile devam ederek ayak bileklerinde son bulur.

Yüzmede ayak vuruşu hakkında bilgi

Kalçadan başlayan ayak vuruşlarında hafif bir vücut rotasyonu bulunmaktadır. Ancak bu rotasyon aşırıya kaçmamalıdır. Aşırı vücut rotasyonu yüzmede ki dengenizi bozacağı gibi yüzme hızınıza düşürebilmektedir.

NOT:
Yüzmede iyi bir ayak çırpma, yüzme hızının ortalama %20’sini etkilemektedir.

Yani yüzme hızınızda en önemli bölge kollar olsada ayak vuruşununda gözle görülür bir etkisi olacaktır. Bu bakımdan bakıldığında da bacak vuruşlarının kalitesi ve tekniği son derecede önemlidir.

Yüzerken ayak vuruşu sırasında yapılan en büyük hatalar

  • Kalçayı kullanmama
  • Diz ekleminden itibaren dalgalandırmayarak stabil bir ayak vuruşu uygulama
  • Fazla suya batırma
  • Sudan fazla çıkarma

Yüzerken bacak hareketlerini düzenlemek için board yani tahta kullanımı son derece önemli olup en etkili ayak vuruşu düzeltme çalışmasıdır. Ayak vuruşunu düzeltmek için yapılabilecek en temel çalışma, kollar ileride tahta üzerindeyken kalçadan gergin bir ayak vuruşu ile kulvar sonuna kadar gidip gelme çalışmasıdır. Aynı zamanda bu çalışmayı uygularken ayaklarınızın arasında pullbuoy olması ayak vuruşlarınızın daha hızlı bir şekilde düzelmesine yardımcı olacaktır.

Detaylı bilgi için;
Yüzmede ayak vuruşu hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here